Xiaomi ელექტრომობილმა სარბოლო რეკორდი დაამყარა
Xiaomi SU7 Ultra ელექტრომობილის პროტოტიპმა აჩვენა შთამბეჭდავი შედეგები ნიურბურგრინგის ტრასაზე, დაამყარა ახალი რეკორდი ოთხკარიანი მანქანებისთვის.
ლეგენდარულ Nordschleife-ზე ტესტირებისას, მძღოლმა დევიდ პიტარდმა, 2023 წლის Nürburgring 24 Hours-ის გამარჯვებულმა, წრე დაასრულა 6:46.874, რაც SU7 Ultra გახდა ყველაზე სწრაფი ოთხკარიანი მანქანა წრეზე.
Xiaomi Auto-ს დამფუძნებელმა და აღმასრულებელმა დირექტორმა ლეი ჯუნმა აღნიშნა, რომ SU7 Ultra-ს წარმოების მოდელის დებიუტი არა მხოლოდ მნიშვნელოვანი მიღწევაა, არამედ კომპანიის ისტორიაში ახალი თავის დასაწყისი.
SU7 Ultra-ს პროტოტიპი წარმოდგენილ იქნა მიმდინარე წლის ივლისში, როგორც SU7 სედანის მაღალი ხარისხის სარბოლო ვერსია. აღჭურვილია ძლიერი Xiaomi V8s ძრავით 1526 ცხენის ძალით, პროტოტიპი აჩვენებს აჩქარების განსაკუთრებულ დინამიკას: აჩქარების დრო 100 კმ/სთ-მდე არის მხოლოდ 1,97 წამი, 200 კმ/სთ-მდე ექვს წამზე ნაკლებ დროში და მაქსიმალური სიჩქარე 350 კმ-ზე მეტი. /სთ.
SU7 Ultra-ს წარმოების ვერსიის გაშვება 2025 წლის პირველ ნახევარშია მოსალოდნელი. ვარაუდობენ, რომ წარმოების მოდელი შეინარჩუნებს პროტოტიპის ძირითად მახასიათებლებს, მათ შორის სამი ძრავის დაყენებას და ბატარეის კონფიგურაციას.

Электромобиль Xiaomi устанавливает гоночный рекорд
Прототип электромобиля Xiaomi SU7 Ultra продемонстрировал впечатляющие результаты на трассе Нюрбургринг, установив новый рекорд для четырёхдверных автомобилей.
Во время испытаний на Северной петле легендарной гоночной трассы, пилот Дэвид Питтард, победитель гонки «24 часа Нюрбургринга» в 2023 году, преодолел круг за 6:46.874, что сделало SU7 Ultra самым быстрым четырёхдверным автомобилем на этой трассе.
Основатель и генеральный директор Xiaomi Auto Лэй Цзюнь отметил, что дебют серийной модели SU7 Ultra является не только значительным достижением, но и началом новой главы в истории компании.
Прототип SU7 Ultra был представлен в июле текущего года как высокопроизводительная, гоночная версия седана SU7. Оснащённый мощным двигателем Xiaomi V8s с отдачей 1526 лошадиных сил, прототип демонстрирует исключительную динамику разгона: время разгона до 100 км/ч составляет всего 1,97 секунды, до 200 км/ч — менее шести секунд, а максимальная скорость превышает 350 км/ч.
Запуск серийной версии SU7 Ultra ожидается в первой половине 2025 года. Предполагается, что серийная модель сохранит основные характеристики прототипа, включая трёхмоторную установку и конфигурацию батареи.