ამ პოსტში ჩვენ გადავხედავთ ავტომობილების ბრენდებს და მათ ყველაზე პოპულარულ მოდელებს, რომლებიც შეძენილია 2024 წელს. უკვე ცნობილ ბრენდებს შორის ჩნდება ახალი მოდელები და ტექნოლოგიები. მოდით წავიდეთ!
ტოიოტა 14 წელია არის ყველაზე პოპულარული საავტომობილო კომპანია გაყიდვების გლობალურ ბაზარზე. 2010 წლიდან ბრენდი ლიდერია მრავალი ძირითადი რეიტინგით.
აღსანიშნავია, რომ აზიურმა კონცერნმა დაიწყო უფრო ეკოლოგიურად სუფთა მოდელების — ჰიბრიდების დამზადება (გაყიდვების 75%). ამან შესაძლებელი გახადა გარემოსდაცვითი სიტუაციით შეშფოთებული მყიდველების დიდი რაოდენობის მოზიდვა.
2024 წლის ოქტომბრის მონაცემებით, იაპონური მანქანების გაყიდვები გაიზარდა 5%-ით — 848 974 გაყიდვა განხორციელდა Toyota-მ; კონცერნის კომპანია Lexus-მა გაყიდული ერთეულების რაოდენობა 17%-ით გაზარდა — 63 697 ერთეული.
ეს მაჩვენებლები საუკეთესოა კომპანიის ისტორიაში. ყველაზე პოპულარული მოდელებია: Toyota Corolla და Toyota RAV4.
მიუხედავად 2024 წლის შემოდგომაზე ხმამაღალი ახალი ამბების სათაურებისა, კომპანია კვლავ რჩება ერთ-ერთ უმსხვილეს საავტომობილო კორპორაციად. Volkswagen-ს აქვს მანქანების საკმაოდ ვრცელი კოლექცია, დაწყებული ეკონომიური ვარიანტებიდან პრემიუმ მოდელებამდე.
გერმანული მანქანების გაყიდვები მესამე კვარტლის მიხედვით 8,3%-ით დაეცა, მაგრამ „რთული ბაზრის პირობები“ არ წარმოადგენს დაბრკოლებას და არ ჩამოდის მსოფლიო რეიტინგში მომდევნო ხაზში.
მსოფლიოში გაყიდული ერთეულების რაოდენობამ წელს დაახლოებით 2 მილიონი შეადგინა, საინტერესოა, რომ ელექტრომობილებთან შედარებით კვლავ ლიდერობენ ტრადიციული შიდა წვის ძრავები (შესაბამისად, 1,97 მილიონი და 136,4 ათასი).
ფოლკსვაგენის მანქანები მეორადი მანქანების გაყიდვებში ლიდერებს შორის არიან და რუსეთის ფედერაციის რეიტინგში მე-5 ადგილს იკავებს.
გერმანული კომპანიის მანქანები არ შედის ამ წლის პირველი ნახევრის ყველაზე პოპულარულთა რეიტინგში, მაგრამ 2024 წელს მეორად ბაზარზე ყველაზე მომგებიანი მოდელებია Volkswagen Golf, Polo, Jetta და Tiguan.
საინტერესოა, რომ პირველად 23 წლის განმავლობაში, Toyota Corolla მოდელი მეორე ადგილზე დაეცა ყველაზე გაყიდვადი მანქანების ანალიტიკის შედეგების მიხედვით, დათმო ადგილი ამერიკული Tesla Model Y-ის ლიდერის პოზიციას.
შემდეგი ჩვენი მესამე კვარტლის გაყიდვების სიაში ნამდვილად არის General Motors. კორპორაცია, რომელიც ფლობს კომპანიებს, როგორიცაა GMC, Cadillac და Chevrolet. კომპანიის შემოსავალი ამჟამად $182,71 მილიარდია. Chevrolet Silverado მოდელის 328 ათასი ერთეული იყო წლის პირველ ნახევარში (მე-7 ადგილი).
Ford არის ამერიკული ავტომობილების, ფურგონების და სატვირთო მანქანების მწარმოებელი კომპანია. ის მესამე ადგილზეა ბრენდების ფარგლებში, ხოლო შემოსავლების მიხედვით მეოთხე ადგილზეა ავტოკომპანიებს შორის. Ford F-სერია რჩება მე-4 ადგილზე უარყოფითი პროცენტით (8.1) წლის გაყიდვების თვალსაზრისით. პიკაპი გამოყოფს საკმაოდ დიდი რაოდენობით არაეკოლოგიურ ნარჩენებს და მოითხოვს საწვავის მაღალ მოხმარებას, მაგრამ კვლავ პოპულარულია აშშ-ს ბაზარზე.
Honda, Hyundai, Nissan, იაპონური და სამხრეთ კორეის კორპორაციები უკან არ იხევენ ავტოკომპანიებს შორის ლიდერობისთვის ბრძოლაში. არ დაგავიწყდეთ, რომ ეს იმითაც არის განპირობებული, რომ კომპანიის პროდუქციის ასორტიმენტში შედის ძრავები, მოტოციკლები, რობოტები და თვითმფრინავები. პოპულარული მოდელები: Honda CR-V, Hyundai Tucson.
ჩინური კონგლომერატი BYD Co Ltd. ავტო და ელექტრო მწარმოებელი ლიდერია ელექტრომობილებში, მოგებით რეკორდული 21.1%.
კომპანიის დამფუძნებელმა ვანგ ჩუანფუმ ჯერ კიდევ 2000-იან წლებში განაცხადა, რომ ისინი „ისარგებლებენ შექმნილი სიტუაციით“ და 2025 წლისთვის კომპანიას უდიდესს გახდიან. ინდიკატორებიდან გამომდინარე, ისინი სწორი მიმართულებით მოძრაობენ.
Build Your Dreams გაუსწრო ტესლას ელექტრომობილების გაყიდვით 2023 წელს. იმავე წელს ექსპორტი 334,2%-ით გაიზარდა!

• The cars that are taking over the automotive world: in numbers
In this post, we'll look at the car brands and their most popular models purchased in 2024. Among the already well-known brands, new models and technologies appear. Let's go!
Toyota has been the most popular automobile company in the global sales market for 14 years. Since 2010, the brand has been a leader in many major ratings.
It is noteworthy that the Asian concern began to make more environmentally friendly models — hybrids (75% of sales). This made it possible to attract a large number of buyers who are concerned about the environmental situation.
According to data for October 2024, sales of Japanese cars increased by 5% — 848,974 sales were made by Toyota; The company from the concern, Lexus, increased the number of units sold by 17% — 63,697 units.
These figures are the best in the history of the company. The most popular models are: Toyota Corolla and Toyota RAV4.
Despite the loud news headlines in the fall of 2024, the company still remains one of the largest automotive corporations. Volkswagen has a fairly extensive collection of cars, ranging from economy variants to premium models.
Sales of German cars fell by 8.3% according to the third quarter, but “difficult market conditions” are not an obstacle and do not drop to the next line in the world ranking.
The number of units sold worldwide this year was about 2 million; it is interesting that traditional internal combustion engines are still leading in comparison with electric vehicles (1.97 million and 136.4 thousand, respectively).
Volkswagen cars are among the leaders in sales of used vehicles, occupying 5th place in the ratings of the Russian Federation.
The German company's cars are not included in the ranking of the most popular for the first half of this year, but the most profitable models on the secondary market in 2024 are the Volkswagen Golf, Polo, Jetta and Tiguan.
It is interesting that for the first time in 23 years, the Toyota Corolla model dropped to second place according to the results of analytics of the best-selling cars, giving way to the leadership position of the American Tesla Model Y.
Next on our third-quarter sales list is definitely General Motors. Corporation that owns companies such as GMC, Cadillac and Chevrolet. The company's revenue is currently $182.71 billion. There were 328 thousand units of the Chevrolet Silverado model in the first half of the year (7th place).
Ford is an American automobile, van, and truck manufacturing company. It is in third place within brands, and in fourth place in terms of revenue among auto companies. The Ford F-series remains in 4th place with a negative percentage (8.1) in terms of sales for the year. The pickup truck emits a fairly large amount of non-environmental waste and requires high fuel consumption, but remains popular in the US market.
Honda, Hyundai, Nissan, Japanese and South Korean corporations are not backing down in the battle for leadership among auto companies. Don’t forget that this is also due to the fact that the company’s product range includes engines, motorcycles, robots and airplanes. Popular models: Honda CR-V, Hyundai Tucson.
Chinese conglomerate BYD Co Ltd is gaining momentum. The auto and electric maker is a leader in electric vehicles, with profits at a record 21.1%.
The founder of the company, Wang Chuanfu, said back in the 2000s that they would “take advantage of the situation” and make the company the largest by 2025. Based on the indicators, they are moving in the right direction.
Build Your Dreams overtook Tesla in sales of electric cars in 2023. In the same year, exports increased by 334.2%! The most popular are BYD Yuan and Dolphin.