მართვის მოწმობის განახლება
მართვის მოწმობა გაიცემა ათი წლის ვადით, რის შემდეგაც ის უნდა განახლდეს. მოქალაქეებს, რომლებიც მუდმივად ცხოვრობენ რუსეთში, აქვთ შესაძლებლობა მიიღონ ლიცენზია საგზაო პოლიციის ნებისმიერ განყოფილებაში. ქვეყანაში დროებით მყოფ პირებს მართვის მოწმობის შეცვლა შეუძლიათ მხოლოდ იმ ტერიტორიაზე, სადაც ისინი ცხოვრობენ.
ჩანაცვლების პროცედურა აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
— თუ მოხდა მძღოლის პერსონალურ მონაცემებში ცვლილებები.
— თუ თქვენი მართვის მოწმობა დაკარგეს ან მოიპარეს.
— თუ დოკუმენტი დაზიანებულია ან გაცვეთილია.
— თუ მძღოლმა მიიღო ახალი კატეგორიის მოწმობა.
— თუ შეიცვალა მანქანის მფლობელის ჯანმრთელობა: გაჩნდა მითითებები ან უკუჩვენებები ავტომობილის მართვაზე.
მართვის მოწმობის შეცვლისთვის სახელმწიფო მოსაკრებლის ოდენობა განისაზღვრება რუსეთის ფედერაციის საგადასახადო კოდექსის 333.33 მუხლით. ეს თანხა ფიქსირდება ქვეყნის ყველა რეგიონისთვის და 2024 წელს არის 2000 რუბლი.
ახალი მართვის მოწმობის გაცემა შესაძლებელია რუსეთის ნებისმიერ რეგიონში, მიუხედავად იმისა, თუ სად არის მძღოლი რეგისტრირებული.
2024 წელს მართვის მოწმობის განახლება შესაძლებელია სამი გზით:
— სახელმწიფო სერვისების პორტალის მეშვეობით;
— მრავალფუნქციურ ცენტრში;
— საგზაო პოლიციის რაიონულ სამმართველოში.
პროცესის ძირითადი ეტაპები იქნება სამედიცინო შემოწმების გავლა, სახელმწიფო ბაჟის გადახდა და საჭირო დოკუმენტაციის წარდგენა. 2024 წელს მართვის მოწმობის გასაცვლელად გამოცდების ჩაბარების მოთხოვნა არ იქნება.
CAR4RU აფრთხილებს, რომ მართვის მოწმობის ვადის ამოწურვის შემდეგ ტარების გაგრძელება შეიძლება გამოიწვიოს სერიოზული ჯარიმა. ეს იმიტომ, რომ ვადაგასული მოწმობის მქონე სატრანსპორტო საშუალების მართვა იგივეა, რაც ლიცენზიის გარეშე მართვა. „საგზაო უსაფრთხოების შესახებ“ №196 ფედერალური კანონის 28-ე მუხლის 1-ლი ნაწილის მიხედვით, ლიცენზიის ვადის გასვლა იწვევს ავტომობილის მართვის უფლების დაკარგვას. შედეგად, ვადაგასული მოწმობით მართვისთვის სასჯელი იგივეა, რაც საერთოდ უნებართვოდ მართვისას.
საქართველოს
საქართველოს მართვის მოწმობებს აქვს საერთაშორისო სტატუსი, რაც მათ მფლობელებს ანიჭებს ავტომობილის მართვის უფლებას ვენისა და ჟენევის კონვენციებზე ხელმომწერ ქვეყნებში. ეს ნიშნავს, რომ მსოფლიოს თითქმის ნებისმიერ კუთხეში ასეთი ლიცენზიის მქონე უცხოელებს შეუძლიათ მანქანის მართვა. სერთიფიკატი მოქმედებს 15 წლის განმავლობაში, მისი მიღება საქართველოში მხოლოდ ერთ თვეში შეგიძლიათ.
თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა ჩააბაროთ მართვის მოწმობის გამოცდა და გაცვალოთ რუსული მოწმობა ქართულში მართვის მოწმობის ავთენტურობის დამადასტურებელი სპეციალური დოკუმენტის წარდგენით.
აშშ
თქვენ შეგიძლიათ განაახლოთ თქვენი ლიცენზია ერთი წლით ვადის გასვლამდე და ორი წლით ვადის ამოწურვის შემდეგ. თუ ამ პერიოდის განმავლობაში აირჩევთ მართვის მოწმობის განახლებას, ეს არ იმოქმედებს თქვენი ახალი მოწმობის მოქმედების ხარისხზე ან მასთან დაკავშირებულ საფასურზე.
თუ თქვენს ლიცენზიას ვადა გაუვიდა ორ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, თქვენ უნდა მიმართოთ ახალ ლიცენზიას. ამ შემთხვევაში მოგიწევთ ვიზუალური გამოცდისა და წერილობითი გამოცდის ჩაბარება, ასევე წინა სალიცენზიო კურსისა და მართვის მოწმობის გამოცდის გავლა. გაიგეთ როგორ აიღოთ მართვის მოწმობა.
თუ თქვენ მართავთ მანქანას არასწორი მოწმობით და დაჯარიმდებით საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის, მოგიწევთ ჯარიმებისა და ჯარიმების გადახდა:
თუ ლიცენზიის ვადა ამოიწურა 60 დღეზე ნაკლებ დროში: $25-დან $40-მდე პლუს ადგილობრივი და სახელმწიფო გადასახადი.
თუ ვადის გასვლის თარიღი 60 დღეზე მეტია: $75-დან $300-მდე, პლუს ადგილობრივი და სახელმწიფო გადასახადი.

Продлеваем водительское удостоверение
Если пришло время пролонгировать водительские права — расскажем, как правильно это сделать. Поехали!
РФ
Водительское удостоверение выдается на срок десять лет, после чего его необходимо обновить. Граждане, которые постоянно проживают в России, имеют возможность получить права в любом отделении ГИБДД. Лица, находящиеся в стране временно, могут обменять свои водительские права только в районе, где они проживают.
Процедура замены необходима в следующих случаях:
—Если произошли изменения в личных данных водителя.
—Если водительское удостоверение было утеряно или украдено.
—Если документ был поврежден или износился.
—Если водитель получил новую категорию прав.
—Если здоровье автовладельца изменилось: появились показания или противопоказания к вождению.
Размер государственной пошлины за замену водительских прав определяется статьей 333.33 Налогового кодекса Российской Федерации. Эта сумма фиксирована для всех субъектов страны и в 2024 году составляет 2000 рублей.
Новые водительские права можно оформить в любом регионе России, независимо от того, где зарегистрирован водитель.
В 2024 году замена водительского удостоверения доступна тремя способами:
— через портал Госуслуги;
— в многофункциональном центре;
— в региональном отделении ГИБДД.
Основными этапами процесса будут прохождение медицинского осмотра, уплата государственной пошлины и подача необходимых документов. В 2024 году необходимость сдачи экзаменов для обмена водительских прав отсутствует.
Внимательно
CAR4RU предупреждает, что, продолжая водить автомобиль после окончания срока действия водительских прав, можно получить серьезный штраф. Это связано с тем, что управление транспортным средством с просроченными правами считается равнозначным вождению без прав. Согласно части 1 статьи 28 Федерального закона № 196 «О безопасности дорожного движения», истечение срока действия удостоверения ведет к утрате права на вождение автомобилем. Вследствие этого, наказание за управление транспортом с истекшими правами является таким же, как и за вождение без прав вообще.
Грузия
Грузинские водительские удостоверения обладают международным статусом, что дает их владельцам право управлять автомобилями в странах, подписавших Венскую и Женевскую конвенции. Это означает, что практически в любом уголке мира иностранцы с такими правами могут водить машину. Действие удостоверения составляет 15 лет, а получить его можно в Грузии всего за месяц.
У вас есть возможность как сдать экзамены на получение прав, так и обменять ваши российские права на грузинские, предоставив специальный документ, подтверждающий подлинность вашего водительского удостоверения.
США
Вы можете продлить свою лицензию на один год до истечения срока действия и в течение двух лет после его окончания. Если вы решите обновить ваши водительские права в этот период, это не повлияет на срок действия новых прав и связанных с этим сборов.
Если ваша лицензия истекла более чем на два года, вам необходимо подать заявку на получение новой лицензии. В этом случае потребуется пройти зрительный тест и письменный экзамен, а также выполнить предшествующий курс по лицензированию и сдать тест на вождение. Узнайте, как получить водительские права.
Если вы управляете автомобилем с недействительными правами и попадаете под штраф за нарушение ПДД, вам предстоит оплатить штрафы и пени:
В случае, если лицензия истекла менее чем за 60 дней: от 25 до 40 долларов плюс местные и государственные сборы.
Если срок истечения составляет более 60 дней: от 75 до 300 долларов также плюс местные и государственные сборы.