ტრანსპორტის ინსპექტორთან კომუნიკაცია
თუ შემოწმების წინ შიშს და გაურკვევლობას გრძნობთ, მაშინ არ ინერვიულოთ. დროა ყურადღება მიაქციოთ მოქმედებების თანმიმდევრობას, როდესაც პოლიციამ გააჩერა.
თუ ინსპექტორის მოთხოვნით გადმოხვალთ მანქანიდან, მაშინვე უნდა გახსოვდეთ, იყო თუ არა თქვენი უსაფრთხოების ღვედი შეკრული. ეს შეიძლება იყოს უსაფრთხოების შემოწმება.
თუმცა, უნდა გვახსოვდეს, რომ თქვენ უნდა გადმოხვიდეთ მანქანიდან მხოლოდ თქვენი მანქანის ჩხრეკის შეკვეთის შემდეგ. ან დაკავებისა და მართვის შეჩერების შემთხვევაში.
მძღოლს უფლება აქვს:
— დასვით შეკითხვა თქვენს სახელსა და თანამდებობაზე/წოდებაზე;
— გაარკვიეთ გაჩერების მიზეზი;
— ოქმთან შეუთანხმებლობა და დოკუმენტზე ხელმოწერაზე უარის თქმა;
— უარი თქვას უფლებების შეგროვებაზე უშუალოდ ადგილზე ინსპექტორის მიერ;
— მიიღოს ოქმის ასლები;
— სამედიცინო გამოკვლევისთვის;
— ზარალის ანაზღაურებისა და საკუთარი უფლებების დასაცავად.
არ უნდა ელაპარაკო ინსპექტორს უხეში ტონით. იგივე მუშაობს საპირისპირო მიმართულებით — არ უნდა რეაგირებდეთ საგზაო პოლიციის წარმომადგენლის უხეშ სიტყვებზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს შეიძლება ჩაითვალოს შეურაცხყოფად ხელისუფლების მოხელეებისთვის. ეს დარღვევა ექვემდებარება ფულად ჯარიმას.
CAR4RU შეგახსენებთ, რომ ქრთამის აღება იწვევს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას. თქვენ არ შეგიძლიათ მიმართოთ თანამშრომლობას ინსპექტორთან, რომელიც მიანიშნებს "პრობლემის მშვიდობიანად მოგვარებაზე". ეს შეიძლება იყოს პროვოკაცია თანამშრომლის მხრიდან. საკუთარი თავის შეთავაზებას სერიოზული პასუხისმგებლობებიც მოჰყვება.
ნებისმიერ გაურკვეველ სიტუაციაში, თქვენ უნდა დაუკავშირდეთ ვიდეო გადაღების სისტემას. ხშირად გვეხმარება იმის გადაწყვეტაში, თუ რომელი მხარე არღვევს კანონებს. ასევე არ არის აკრძალული პოლიციელთან საუბრის აუდიო ჩაწერა. მასალებს შეუძლიათ დახმარება გაუწიონ სასამართლო პროცესზეც კი.
ყოველივე ზემოთქმულის შესაჯამებლად, თქვენ უნდა გახსოვდეთ სამი ძირითადი წესი: ტაქტიკა, ყურადღებიანობა და პატიოსნება.

В этом посте обсудим правила общения с государственными дорожными транспортными инспекторами.
Если Вы испытываете страх и неуверенность перед инспекцией, то не стоит переживать. Время обратить внимание на последовательность действий при остановке полицией.
Если Вы выходите из автомобиля по просьбе инспектора, то стоит сразу вспомнить — был ли пристегнут Ваш ремень безопасности. Это может быть проверка соблюдения техники безопасности.
Однако стоит помнить, что выйти из машины Вы обязаны только после постановления о досмотре вашего автомобиля. Либо же в случае задержания и отстранения от вождения.
У водителя есть право:
— задать вопрос о ФИО и должности/звании;
— узнать причину остановки;
— на несогласие с протоколом и отказ от подписания документа;
— на отказ от взимания прав непосредственно инспектором на месте;
— на получение копий протокола;
— на медицинское освидетельствование;
— на компенсацию убытков и защиты собственных прав.
Не следует разговаривать с инспектором в грубом тоне. То же самое работает и в обратную сторону — не стоит реагировать на грубые слова и от представителя дорожной полиции. В противном случае это могут расценить как оскорбление представителя власти. Это нарушение облагается денежным штрафом.
CAR4RU напоминает, что соглашение на взятку приводит к уголовной ответственности. Нельзя прибегать к сотрудничеству с инспектором, который намекает на «улаживание проблемы мирным путем». Это может быть провокацией со стороны сотрудника. Самостоятельное предложение также облагается серьезной ответственностью.
В любой непонятной ситуации стоит обращаться к системе видеорегистрации. Она нередко помогает решить на чьей стороне нарушение законов. Также не запрещается вести аудиозапись разговора с полицейским. Материалы могут помочь даже в делах, которые доведены до судебных разбирательств.
Подводя итог всему вышесказанному, необходимо помнить три главных правила: тактичность, внимательность и честность.