საუკეთესო მანქანების სია გაყიდვების მიხედვით 2024 წელს
Haval, Omoda, Lada, Chery, Geely — ყველა ეს ბრენდი წელს რეკორდებს არღვევს. CAR4RU-მ მკითხველებისთვის არჩევანი გააკეთა.
მოდით შევხედოთ ამ ბრენდების წარმატების უპირატესობებსა და მიზეზებს. გადავხედოთ სტატისტიკას და შევისწავლოთ შექმნის ისტორია. მოდით წავიდეთ!
Haval
საავტომობილო ბრენდი ჩინეთიდან, შექმნილი 2013 წელს Great Wall Motors-ის მიერ. კროსოვერებსა და ჯიპებზე, ეს კომპანია ეწეოდა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის წარმოებას (1976 წლიდან). 2005 წელს გამოვიდა პირველი Hover კროსოვერი, ხოლო 2010 წელს გამოჩნდა იგივე Haval, რომელსაც ახლა ყველგან ვხედავთ.
საინტერესოა, რომ მოდელის სახელი მოდის თანხმოვნიდან "მე მაქვს ყველაფერი", რაც ითარგმნება როგორც: "ყველაფერი მაქვს". ეს, რა თქმა უნდა, ასახავს ბრენდის გზავნილს.
ბრენდის პირველი ბაზარი იყო რუსეთის ფედერაცია. შესაძლოა, ისინი არც თუ ისე შესამჩნევი იყვნენ თქვენთვის სახელის განსხვავებული შრიფტის გამო.
ყველაზე გაყიდვადი მოდელების რეიტინგში მესამე ადგილს იკავებს Haval Jolion, რომლის ფასიც 1 949 000-დან იწყება. მეორად ბაზარზე მიმზიდველი ფასების გარდა, ბევრი ირჩევს მას თანამედროვე ექსტერიერის დიზაინის, ფართო ინტერიერისა და სრულამძრავის გამო. ასევე შეინიშნება კარგი მართვის დინამიკა: კროსოვერი კარგად ინარჩუნებს ქალაქის ტემპს და უგზოობისას 120 კმ/სთ-მდე სისწრაფეს.
თუ ვსაუბრობთ ჩიპებზე, უნდა აღინიშნოს შემდეგი მახასიათებლები:
— ძირითადი კონფიგურაცია მოიცავს სინათლისა და წვიმის სენსორებს;
— ჩაკეტვა დისტანციური მართვის ფუნქციით, ძრავის ჩართვა დამწყებ ღილაკით;
— კლიმატ/კრუიზ კონტროლი;
— თანამედროვე მულტიმედიური სისტემა.
მთავარ ნაკლოვანებებს შორის:
— რობოტი ავტომატური ტრანსმისიის ნაცვლად — ორმაგი დისკიანი საფეხურიანი რობოტი;
— ალუმინის ცილინდრის ბლოკი;
— არ არის ბუნებრივად ასპირირებული ძრავა, ტურბო ძრავა (ჰაერის ცირკულაცია და იძულებითი ინფლაცია, შესაბამისად).
Geely
Geely Automobile Holdings Limited არის ერთ-ერთი უდიდესი ავტომწარმოებელი ჩინეთში. ისტორია 1984 წელს მიდის, როდესაც დამფუძნებელმა ლი შუფუმ დაიწყო სამაცივრო კამერების შექმნა და გაყიდვა. ხუთი წლის შემდეგ ის გადავიდა სამშენებლო ინდუსტრიაში და 1992 წელს კომპანიამ დაიწყო მოტოციკლების და სკუტერების წარმოება, ხელი მოაწერა პარტნიორობის ხელშეკრულებას Honda-სთან. უკვე 1998 წელს გამოვიდა პირველი მანქანა — Haoqing SRV.
აღსანიშნავია, რომ უკვე 2008 წელს დაიწყეს ბიოსაწვავის მანქანების და პირველი ელექტრომობილების წარმოება. 2010 წელს კომპანიამ Volvo Cars ორ მილიარდ დოლარად იყიდა. დაიწყო თანამშრომლობა, რომლის დროსაც დაიწყო ძრავების განვითარება.
ყველაზე გაყიდვადი მოდელია Geely Coolray. 2024 წლის თებერვალში 2665 ერთეული გაიყიდა. კროსვორდის ფასი იწყება 2,413,190 რუბლიდან.
მოდელის მახასიათებლები:
— 360 გრადუსიანი ვიდეო მიმოხილვის სისტემა;
— პანორამული სახურავი ლუქით;
— თანამედროვე ინტერიერი და ექსტერიერი;
— ცენტრალური კონსოლი და USB გამომავალი.
მინუსები:
— ბარგის განყოფილების არასაკმარისი მოცულობა;
— საწმენდების წარუმატებელი გათბობა;
— რუსეთის ფედერაციაში ჰიბრიდული მოდელების მიწოდების ნაკლებობა.
მიმდინარე წლის თებერვლიდან Autostat-ის ინფორმაციით, Geely-მ შემოსავალი 276,5%-ით გაზარდა, რუსეთში 12 262 მოდელი შეიძინა.
Chery and Omoda
ჩინურიდან თარგმნილი „ახალი მოდა“, ბრენდი ე.წ ტრენსეტერია, ტრენდსეტერი, ფუტურისტული დიზაინი და თანამედროვე ტექნოლოგიები კომპანიის გზავნილია.
ბრენდი თავდაპირველად 2022 წელს დაინერგა და გასაყიდად იყო განკუთვნილი რუსეთსა და ყაზახეთში.
კომპანია არის ჩინური Chery Automotive-ის განყოფილება. ზოგიერთ ბაზარზე ბრენდი არის პრემიუმ.
1997 წლიდან Chery-ის კონცერნმა მოახერხა 20 წლის განმავლობაში გაყიდვების 300-ჯერ გაზრდა. პირველი მოდელი იყო Chery Amulet 1999 წელს.
ჯერჯერობით, ხაზი მოიცავს მხოლოდ ცნობილ Omoda C5 (კროსოვერი) და S5 (კომფორტული სედანი), S5 GT (დიდი სედანი).
ყველაზე პოპულარული მოდელის ფასი 1,820,000 რუბლიდან იწყება. C5-ზე დადებულმა ფსონმა იმუშავა და ეს მოდელი 2022 წლის ნოემბერში იყო წარმოდგენილი, ახალგაზრდულ აუდიტორიაზე ორიენტირებული. კომპანიამ წარმატებით მოახერხა ყველაზე პოპულარული მანქანების სიაში შეღწევა.
მიმზიდველია, რომ Omoda C5 აღჭურვილია:
— 1.5 ლიტრიანი ტურბო ძრავა 147 ცხ.ძ. და CVT გადაცემათა კოლოფი.
შოურუმებში ასევე არის C5 ვერსია 1.6 ლიტრიანი ძრავით 150 ცხენის ძალით, ყველა წამყვანი და DCT გადაცემათა კოლოფით.
— პანორამული სახურავი და ისრის ფორმის განათება;
— ნეონის განათება;
— თუჯის ძრავის ბლოკი
— საგზაო ასისტენტების ნაკრები;
— სალონის ყველა ნაწილის გათბობა, საჭის ჩათვლით;
— Sony აუდიო სისტემა;
— ფართო აუდიო სისტემა 10,25 დიუმიანი ეკრანით.
უარყოფითი მახასიათებლები მოიცავს:
— ხელოვნური ინტერიერი და საჭის პლასტმასის ფრაგმენტები, ყველაზე საზიზღარი ფაქტორი ყველა "ჩინელი" ადამიანისთვის.
Chery Tiggo 7 Pro Max
რუსეთის ფედერაციაში ყველაზე პოპულარული მოდელი ჩინეთიდანაა. მოდელის ფასი იწყება 2,820,000 რუბლიდან.
2023 წელს ეს მანქანა გადაკეთდა. დაემატა და შეიცვალა როგორც გარე პარამეტრები (რადიატორის ცხაური), ასევე შიდა კონფიგურაციის გაუმჯობესება.
დადებითი:
— თანამედროვე და ფართო დიზაინი;
— 1,5/1,6 ლიტრიანი ძრავა, შესაბამისად წინა ამძრავით და სრულამძრავით;
— განათება, სავარძლების გათბობა ყველა ადგილისთვის, თანამედროვე სათავე ბლოკი და ყოვლისმომცველი კამერა;
— პანორამული სახურავი;
— გასაღების გარეშე წვდომა;
— ორმაგი წინა მინა;
— ადაპტური კრუიზ კონტროლის სისტემა.
— სხეულის მხოლოდ ნაწილობრივი გალვანიზაცია;
— ფანჯრის რეზინები ძალიან მჭიდროდ დაჭერით;
— ხშირად ცუდად დამონტაჟებული კარები.
Lada
და ბოლოს, ჩვენ გადავდივართ რუს მწარმოებელზე, რომელიც აქტიურად იკავებს წამყვან პოზიციებს გაყიდვებში რუსეთის ფედერაციაში.
ბრენდი პირველ ადგილს იკავებს შემდეგი მაჩვენებლით: 28,673 ერთეული/თვეში (2024 წლის თებერვალი). ეს უდავოდ ხაზს უსვამს ხალხის პატრიოტიზმს.
ყველა ზემოაღნიშნული საავტომობილო კომპანიის ყველაზე დიდი ამბავი რუსულ AvtoVAZ-ს ეკუთვნის. ეს უდავოდ დაკავშირებულია სსრკ-ში ეროვნული მანქანის შექმნასთან. 1966 წელს ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას პროექტზე მუშაობის დაწყების შესახებ და სამაშველოში მოვიდა იტალიური ბრენდი Fiat.
1969 წელს ტოლიატის ქარხანამ დაიწყო ცნობილი ჟიგულის პირველი მოდელების წარმოება. 1977 წელს კი პირველი Lada Niva პირველად შეიკრიბა.
კომპანიისთვის ძლიერი იმპულსი იყო Renault-Nissan-თან თანამშრომლობა. კომპანიის ხაზი მნიშვნელოვნად განახლდა და ძრავის ტექნოლოგია მოდერნიზებულია.
Lada Granta თებერვლის მდგომარეობით, იგი გაიყიდა შთამბეჭდავი 13,067 ერთეული.
ამ აპარატის ფულის ღირებულება ძალიან ძლიერია. 699,900 რუბლისთვის. შეგიძლიათ მიიღოთ:
— ძრავები თუჯის ცილინდრებით;
— ოთხ სიჩქარიანი ავტომატური ტრანსმისია;
— მიწის კლირენსი 165-198 მმ-ით;
— სხეულის ოთხი მოდიფიკაცია;
— ხელმისაწვდომი ავტონაწილები.
უარყოფითი მხარეები მოიცავს:
— არ არის ელექტროგადამცემი;
— მკლავების არარსებობა;
— ბიუჯეტური ინტერიერის მორთვა.
ასე რომ, ჩვენ გავაშუქეთ 2024 წლის ყველაზე გაყიდვადი მოდელები, წინ ბევრი ახალი ფუნქცია და ტექნოლოგია გველის. ჩვენ დავაკვირდებით ამ და სხვა ცნობილი მოდელების განვითარებას.

Haval, Omoda, Lada, Chery, Geely — все эти марки бьют рекорды в текущем году. В этом посте CAR4RU сделал подборку бестселлеров. Скорее рассмотрим преимущества и причины успеха этих марок. Обратимся к статистике, изучим истории создания. Поехали!
Haval
Автомобильный бренд из Китая, созданный в 2013 году компанией Great Wall Motors. Перед кроссоверами и внедорожниками эта фирма занималась изготовлением сельскохозяйственной техники (еще с 1976 года). В 2005 году был выпущен первый кроссовер Hover, в 2010 появился тот самый Haval, который мы видим сейчас повсеместно.
Интересно, что название модели происходит от созвучного «I have all», что переводиться как: «У меня есть все». Это несомненно отражает посыл бренда.
Первым рынком для бренда стала именно Российская Федерация. Возможно, они были не столь примечательны в связи с другим шрифтом названия.
Haval Jolion, цена которого стартует от 1 949 000, занимает третью строчку в рейтинге самых продаваемых моделей. Помимо привлекательных цен и на вторичном рынке, многие выбирают его из-за современный дизайн экстерьера, просторного салона и наличия полного привода. Также отмечается хорошая динамика езды: кроссовер хорошо поддерживает темп городского и внедорожного движения до 120 км/ч.
Если говорить про фишки, следует упомянуть следующие фичи:
— в базовой комплектации есть датчики света и дождя;
— замок с функцией удаленного управления, запуск двигателя кнопкой-стартером;
— климат/круиз-контроль;
— современная мультимедийная система.
Из крупных недостатков:
— робот взамен коробки автомат — двухдисковый ступенчатый робот;
— алюминиевый блок цилиндров;
— отсутствие атмосферного мотора, турбированный мотор (циркуляция воздуха и принудительный надув соответственно).
Geely
Концерн Geely Automobile Holdings Limited является одним из крупнейших автопроизводителей Китая. История уходит в 1984 год, тогда основатель Ли Шуфу начал создавать и продавать холодильные камеры. Через пять лет он перешел в строительную сферу, в 1992 компания начала производить мотоциклы и скутеров, подписав партнерское соглашение с Honda. Уже в 1998 году вышел первый авто — Haoqing SRV.
Примечательно, что уже в 2008 году начали изготавливать биотопливные машины и первые электромобили. В 2010 году компания купила компанию Volvo Cars за два миллиарда долларов. Началось сотрудничество, по ходу которого стартовала разработка моторов.
Самая продаваемая модель — Geely Coolray. В феврале 2024 было продано 2665 шт. Цена на кроссовер стартует от 2 413 190 руб.
Фишки модели:
— Система видеообзора 360 градусов;
— Панорамная крыша с люком;
— Современный интерьер и экстерьер;
— Центральная консоль и выходы USB.
Минусы:
— недостаточный объем багажного отделения;
— неудачный обогрев дворников;
— отсутствие поставок гибридных моделей в РФ.
По информации «Автостат» от февраля текущего года Geely увеличила свой доход на 276,5%, в России было приобретено 12 262 модели.
Omoda и Chery
«Новая мода» в переводе с китайского, бренд является так называемым трендсеттером, законодателем моды, футуристичный дизайн и современные технологии — посыл компании.
Бренд изначально был представлен в 2022 году и предназначался для продажи в России и Казахстане.
Компания является подразделение китайской Chery Automotive. На некоторых рынках бренд является премиальным.
Концерну Chery с 1997 года удалось за 20 лет увеличить продажи в 300 раз. Первой моделью был Chery Amulet 1999 года.
Пока в линейке представлены только известная Omoda C5 (кроссовер) и S5 (комфортный седан), S5 GT (седан размером крупнее).
Цена самой популярной модели стартует от 1 820 000 руб. Ставка на C5 сыграла, и в ноябре 2022 года была презентована эта модель, уклон был сделан на молодежную аудиторию. Компании успешно удалось ворваться в списки самых популярных авто.
Привлекательно, что Omoda C5 оборудован:
— турбированным мотором объемом 1,5 л мощностью 147 л.с. и коробкой передач CVT.
Также в шоурумах представлена версия C5 с мотором 1,6 л мощностью 150 л.с., полным приводом и коробкой передач DCT.
— панорамной крышей и стреловидными фонарями;
— неоновая подсветка;
— чугунный блок двигателя
— комплект дорожный ассистентов;
— обогрев всех частей салона, включая руль;
— аудиосистему Sony;
— широкую аудиосистему с экраном 10,25 дюимов.
Из отрицательных характеристик следует выделить:
— искусственный салон и пластиковые фрагменты руля, самый отталкивающий фактор всех «китайцев».
Chery Tiggo 7 Pro Max
Самая популярная в РФ модель из КНР. Цена на модель стартует от 2 820 000 руб.
В 2023 году эта машина прошла рестайлинг. Были добавлены и изменены как внешние параметры (решетка радиатора), так и улучшения во внутренней комплектации.
Плюсы:
— современный и просторный дизайн;
— 1,5/1,6 литровый мотор, с передним и полным приводом соответственно;
— подсветка, подогрев всех сидений, современное головное устройство и камера кругового обзора;
— панорамная крыша;
— бесключевой доступ;
— двойное переднее стекло;
— система адаптивного круиз-контроля.
— только частичная оцинковка кузова;
— слишком плотно придавленные резинки стекол;
— нередко плохо установленные двери.
Lada
И, наконец, переходим к российскому производителю, который активно занимает ведущие места по продажам в РФ.
Первое место марка держит с таким показателем: 28 673 шт/ месяц (февраль 2024). Это несомненно подчеркивает патриотичность народа.
Самая большая история из всех вышеупомянутых автомобильных компаний принадлежит именно русскому АвтоВАЗу. Это несомненно связано с созданием национального автомобиля в СССР. В 1966 году было подписано соглашение о начале работы над проектом, на помощь пришла итальянская марка Fiat.
В 1969 году на заводе в Тольятти начали выпускать первые модели известнейших «Жигули». А в 1977 году впервые была собрана первая Lada Niva.
Сильным толчком для компании стало сотрудничество с компанией Renault-Nissan. Сильно обновилась линейка компании и модернизировались технологии двигателя.
Lada Granta
По состоянию на февраль было продано внушительное количество: 13 067 шт.
Соотношение цены и качества этой машины очень сильно. За 699 900 руб. можно получить:
— моторы с чугунными цилиндрами;
— четырехступенчатая АКПП;
— дорожный просвет на 165-198 мм;
— четыре модификации кузова;
— доступные автозапчасти.
Из минусов можно выделить:
— отсутствие усилителя руля;
— отсутствие подлокотников;
— бюджетная отделка салона.
Вот мы и осветили самые продаваемые модели 2024 года, впереди много новых фишек и технологий. Будем наблюдать за развитием этих и других известных моделей.