საუკეთესო მანქანების სია გაყიდვების მიხედვით 2024 წელს
Haval, Omoda, Lada, Chery, Geely — ყველა ეს ბრენდი წელს რეკორდებს არღვევს. CAR4RU-მ მკითხველებისთვის არჩევანი გააკეთა.
მოდით შევხედოთ ამ ბრენდების წარმატების უპირატესობებსა და მიზეზებს. გადავხედოთ სტატისტიკას და შევისწავლოთ შექმნის ისტორია. მოდით წავიდეთ!
Haval
საავტომობილო ბრენდი ჩინეთიდან, შექმნილი 2013 წელს Great Wall Motors-ის მიერ. კროსოვერებსა და ჯიპებზე, ეს კომპანია ეწეოდა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის წარმოებას (1976 წლიდან). 2005 წელს გამოვიდა პირველი Hover კროსოვერი, ხოლო 2010 წელს გამოჩნდა იგივე Haval, რომელსაც ახლა ყველგან ვხედავთ.
საინტერესოა, რომ მოდელის სახელი მოდის თანხმოვნიდან "მე მაქვს ყველაფერი", რაც ითარგმნება როგორც: "ყველაფერი მაქვს". ეს, რა თქმა უნდა, ასახავს ბრენდის გზავნილს.
ბრენდის პირველი ბაზარი იყო რუსეთის ფედერაცია. შესაძლოა, ისინი არც თუ ისე შესამჩნევი იყვნენ თქვენთვის სახელის განსხვავებული შრიფტის გამო.
ყველაზე გაყიდვადი მოდელების რეიტინგში მესამე ადგილს იკავებს Haval Jolion, რომლის ფასიც 1 949 000-დან იწყება. მეორად ბაზარზე მიმზიდველი ფასების გარდა, ბევრი ირჩევს მას თანამედროვე ექსტერიერის დიზაინის, ფართო ინტერიერისა და სრულამძრავის გამო. ასევე შეინიშნება კარგი მართვის დინამიკა: კროსოვერი კარგად ინარჩუნებს ქალაქის ტემპს და უგზოობისას 120 კმ/სთ-მდე სისწრაფეს.
თუ ვსაუბრობთ ჩიპებზე, უნდა აღინიშნოს შემდეგი მახასიათებლები:
— ძირითადი კონფიგურაცია მოიცავს სინათლისა და წვიმის სენსორებს;
— ჩაკეტვა დისტანციური მართვის ფუნქციით, ძრავის ჩართვა დამწყებ ღილაკით;
— კლიმატ/კრუიზ კონტროლი;
— თანამედროვე მულტიმედიური სისტემა.
მთავარ ნაკლოვანებებს შორის:
— რობოტი ავტომატური ტრანსმისიის ნაცვლად — ორმაგი დისკიანი საფეხურიანი რობოტი;
— ალუმინის ცილინდრის ბლოკი;
— არ არის ბუნებრივად ასპირირებული ძრავა, ტურბო ძრავა (ჰაერის ცირკულაცია და იძულებითი ინფლაცია, შესაბამისად).
Geely
Geely Automobile Holdings Limited არის ერთ-ერთი უდიდესი ავტომწარმოებელი ჩინეთში. ისტორია 1984 წელს მიდის, როდესაც დამფუძნებელმა ლი შუფუმ დაიწყო სამაცივრო კამერების შექმნა და გაყიდვა. ხუთი წლის შემდეგ ის გადავიდა სამშენებლო ინდუსტრიაში და 1992 წელს კომპანიამ დაიწყო მოტოციკლების და სკუტერების წარმოება, ხელი მოაწერა პარტნიორობის ხელშეკრულებას Honda-სთან. უკვე 1998 წელს გამოვიდა პირველი მანქანა — Haoqing SRV.
აღსანიშნავია, რომ უკვე 2008 წელს დაიწყეს ბიოსაწვავის მანქანების და პირველი ელექტრომობილების წარმოება. 2010 წელს კომპანიამ Volvo Cars ორ მილიარდ დოლარად იყიდა. დაიწყო თანამშრომლობა, რომლის დროსაც დაიწყო ძრავების განვითარება.
ყველაზე გაყიდვადი მოდელია Geely Coolray. 2024 წლის თებერვალში 2665 ერთეული გაიყიდა. კროსვორდის ფასი იწყება 2,413,190 რუბლიდან.
მოდელის მახასიათებლები:
— 360 გრადუსიანი ვიდეო მიმოხილვის სისტემა;
— პანორამული სახურავი ლუქით;
— თანამედროვე ინტერიერი და ექსტერიერი;
— ცენტრალური კონსოლი და USB გამომავალი.
მინუსები:
— ბარგის განყოფილების არასაკმარისი მოცულობა;
— საწმენდების წარუმატებელი გათბობა;
— რუსეთის ფედერაციაში ჰიბრიდული მოდელების მიწოდების ნაკლებობა.
მიმდინარე წლის თებერვლიდან Autostat-ის ინფორმაციით, Geely-მ შემოსავალი 276,5%-ით გაზარდა, რუსეთში 12 262 მოდელი შეიძინა.
Chery and Omoda
ჩინურიდან თარგმნილი „ახალი მოდა“, ბრენდი ე.წ ტრენსეტერია, ტრენდსეტერი, ფუტურისტული დიზაინი და თანამედროვე ტექნოლოგიები კომპანიის გზავნილია.
ბრენდი თავდაპირველად 2022 წელს დაინერგა და გასაყიდად იყო განკუთვნილი რუსეთსა და ყაზახეთში.
კომპანია არის ჩინური Chery Automotive-ის განყოფილება. ზოგიერთ ბაზარზე ბრენდი არის პრემიუმ.
1997 წლიდან Chery-ის კონცერნმა მოახერხა 20 წლის განმავლობაში გაყიდვების 300-ჯერ გაზრდა. პირველი მოდელი იყო Chery Amulet 1999 წელს.
ჯერჯერობით, ხაზი მოიცავს მხოლოდ ცნობილ Omoda C5 (კროსოვერი) და S5 (კომფორტული სედანი), S5 GT (დიდი სედანი).
ყველაზე პოპულარული მოდელის ფასი 1,820,000 რუბლიდან იწყება. C5-ზე დადებულმა ფსონმა იმუშავა და ეს მოდელი 2022 წლის ნოემბერში იყო წარმოდგენილი, ახალგაზრდულ აუდიტორიაზე ორიენტირებული. კომპანიამ წარმატებით მოახერხა ყველაზე პოპულარული მანქანების სიაში შეღწევა.
მიმზიდველია, რომ Omoda C5 აღჭურვილია:
— 1.5 ლიტრიანი ტურბო ძრავა 147 ცხ.ძ. და CVT გადაცემათა კოლოფი.
შოურუმებში ასევე არის C5 ვერსია 1.6 ლიტრიანი ძრავით 150 ცხენის ძალით, ყველა წამყვანი და DCT გადაცემათა კოლოფით.
— პანორამული სახურავი და ისრის ფორმის განათება;
— ნეონის განათება;
— თუჯის ძრავის ბლოკი
— საგზაო ასისტენტების ნაკრები;
— სალონის ყველა ნაწილის გათბობა, საჭის ჩათვლით;
— Sony აუდიო სისტემა;
— ფართო აუდიო სისტემა 10,25 დიუმიანი ეკრანით.
უარყოფითი მახასიათებლები მოიცავს:
— ხელოვნური ინტერიერი და საჭის პლასტმასის ფრაგმენტები, ყველაზე საზიზღარი ფაქტორი ყველა "ჩინელი" ადამიანისთვის.
Chery Tiggo 7 Pro Max
რუსეთის ფედერაციაში ყველაზე პოპულარული მოდელი ჩინეთიდანაა. მოდელის ფასი იწყება 2,820,000 რუბლიდან.
2023 წელს ეს მანქანა გადაკეთდა. დაემატა და შეიცვალა როგორც გარე პარამეტრები (რადიატორის ცხაური), ასევე შიდა კონფიგურაციის გაუმჯობესება.
დადებითი:
— თანამედროვე და ფართო დიზაინი;
— 1,5/1,6 ლიტრიანი ძრავა, შესაბამისად წინა ამძრავით და სრულამძრავით;
— განათება, სავარძლების გათბობა ყველა ადგილისთვის, თანამედროვე სათავე ბლოკი და ყოვლისმომცველი კამერა;
— პანორამული სახურავი;
— გასაღების გარეშე წვდომა;
— ორმაგი წინა მინა;
— ადაპტური კრუიზ კონტროლის სისტემა.
— სხეულის მხოლოდ ნაწილობრივი გალვანიზაცია;
— ფანჯრის რეზინები ძალიან მჭიდროდ დაჭერით;
— ხშირად ცუდად დამონტაჟებული კარები.
Lada
და ბოლოს, ჩვენ გადავდივართ რუს მწარმოებელზე, რომელიც აქტიურად იკავებს წამყვან პოზიციებს გაყიდვებში რუსეთის ფედერაციაში.
ბრენდი პირველ ადგილს იკავებს შემდეგი მაჩვენებლით: 28,673 ერთეული/თვეში (2024 წლის თებერვალი). ეს უდავოდ ხაზს უსვამს ხალხის პატრიოტიზმს.
ყველა ზემოაღნიშნული საავტომობილო კომპანიის ყველაზე დიდი ამბავი რუსულ AvtoVAZ-ს ეკუთვნის. ეს უდავოდ დაკავშირებულია სსრკ-ში ეროვნული მანქანის შექმნასთან. 1966 წელს ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას პროექტზე მუშაობის დაწყების შესახებ და სამაშველოში მოვიდა იტალიური ბრენდი Fiat.
1969 წელს ტოლიატის ქარხანამ დაიწყო ცნობილი ჟიგულის პირველი მოდელების წარმოება. 1977 წელს კი პირველი Lada Niva პირველად შეიკრიბა.
კომპანიისთვის ძლიერი იმპულსი იყო Renault-Nissan-თან თანამშრომლობა. კომპანიის ხაზი მნიშვნელოვნად განახლდა და ძრავის ტექნოლოგია მოდერნიზებულია.
Lada Granta თებერვლის მდგომარეობით, იგი გაიყიდა შთამბეჭდავი 13,067 ერთეული.
ამ აპარატის ფულის ღირებულება ძალიან ძლიერია. 699,900 რუბლისთვის. შეგიძლიათ მიიღოთ:
— ძრავები თუჯის ცილინდრებით;
— ოთხ სიჩქარიანი ავტომატური ტრანსმისია;
— მიწის კლირენსი 165-198 მმ-ით;
— სხეულის ოთხი მოდიფიკაცია;
— ხელმისაწვდომი ავტონაწილები.
უარყოფითი მხარეები მოიცავს:
— არ არის ელექტროგადამცემი;
— მკლავების არარსებობა;
— ბიუჯეტური ინტერიერის მორთვა.
ასე რომ, ჩვენ გავაშუქეთ 2024 წლის ყველაზე გაყიდვადი მოდელები, წინ ბევრი ახალი ფუნქცია და ტექნოლოგია გველის. ჩვენ დავაკვირდებით ამ და სხვა ცნობილი მოდელების განვითარებას.

List of Top Cars by Sales in 2024
Haval, Omoda, Lada, Chery, Geely — all these brands are breaking records this year. Let's look at the advantages and reasons for the success of these brands. Let's look at the statistics and study the history of creation. Let's go!
Haval
An automobile brand from China, created in 2013 by Great Wall Motors. Before crossovers and SUVs, this company was engaged in the manufacture of agricultural equipment (since 1976). In 2005, the first Hover crossover was released, and in 2010, the same Haval that we now see everywhere appeared.
Interestingly, the name of the model comes from the consonant “I have all,” which translates as: “I have everything.” This certainly reflects the brand's message.
The first market for the brand was the Russian Federation. Perhaps they were not so noticeable to you due to the different font of the name.
Haval Jolion
Haval Jolion, whose price starts from 1,949,000, ranks third in the ranking of best-selling models. In addition to attractive prices on the secondary market, many choose it because of its modern exterior design, spacious interior and all-wheel drive. Good driving dynamics are also noted: the crossover well maintains the pace of city and off-road driving up to 120 km/h.
If we talk about chips, the following features should be mentioned:
— the basic configuration includes light and rain sensors;
— lock with remote control function, starting the engine with a starter button;
— climate/cruise control;
— modern multimedia system.
Among the major shortcomings:
— a robot instead of an automatic transmission — a double-disc stepped robot;
— aluminum cylinder block;
— no naturally aspirated engine, turbocharged engine (air circulation and forced inflation, respectively).
Geely
Geely Automobile Holdings Limited is one of the largest automakers in China. The story goes back to 1984, when founder Li Shufu began creating and selling refrigeration chambers. Five years later, he moved into the construction industry, and in 1992 the company began producing motorcycles and scooters, signing a partnership agreement with Honda. Already in 1998, the first car was released — Haoqing SRV.
It is noteworthy that already in 2008 they began to produce biofuel cars and the first electric cars. In 2010, the company bought Volvo Cars for two billion dollars. Cooperation began, during which the development of motors began.
The best selling model is Geely Coolray. In February 2024, 2665 units were sold. The price for the crossover starts from RUB 2,413,190.
Model features:
— 360 degree video review system;
— Panoramic roof with sunroof;
— Modern interior and exterior;
— Central console and USB outputs.
Cons:
— insufficient luggage compartment volume;
— unsuccessful heating of wipers;
— lack of supplies of hybrid models to the Russian Federation.
According to Autostat information from February of this year, Geely increased its income by 276.5%, 12,262 models were purchased in Russia.
Geely Coolray
Omoda and Chery
“New fashion” translated from Chinese, the brand is a so-called trendsetter, a trendsetter, futuristic design and modern technology are the company’s message.
The brand was originally introduced in 2022 and was intended for sale in Russia and Kazakhstan.
The company is a division of the Chinese Chery Automotive. In some markets the brand is premium.
Since 1997, the Chery concern has managed to increase sales 300 times in 20 years. The first model was Chery Amulet 1999.
So far, the line includes only the well-known Omoda C5 (crossover) and S5 (comfortable sedan), S5 GT (larger sedan).
The price of the most popular model starts from RUB 1,820,000. The bet on the C5 worked, and this model was presented in November 2022, with a focus on a youth audience. The company has successfully managed to break into the lists of the most popular cars.
It is attractive that Omoda C5 is equipped with:
— 1.5 liter turbocharged engine with 147 hp. and a CVT gearbox.
Also in the showrooms is the C5 version with a 1.6 liter engine with 150 hp, all-wheel drive and a DCT gearbox.
— panoramic roof and arrow-shaped lights;
— neon lighting;
— cast iron engine block
— set of road assistants;
— heating of all parts of the cabin, including the steering wheel;
— Sony audio system;
— wide audio system with a 10.25-inch screen.
Negative characteristics include:
— artificial interior and plastic fragments of the steering wheel, the most repulsive factor for all “Chinese” people.
Omoda C5
Chery Tiggo 7 Pro Max
The most popular model in the Russian Federation is from China. The price for the model starts from RUB 2,820,000.
In 2023, this car was restyled. Both external parameters (radiator grille) and improvements in the internal configuration were added and changed.
Pros:
— modern and spacious design;
— 1.5/1.6 liter engine, with front-wheel drive and all-wheel drive, respectively;
— lighting, heated seats for all seats, a modern head unit and an all-round camera;
— panoramic roof;
— keyless access;
— double front glass;
— adaptive cruise control system.
— only partial galvanization of the body;
— window rubbers pressed down too tightly;
— often poorly installed doors.
Chery Tiggo Pro Max
Lada
And finally, we move on to the Russian manufacturer, which actively occupies leading positions in sales in the Russian Federation.
The brand holds first place with the following indicator: 28,673 units/month (February 2024). This undoubtedly emphasizes the patriotism of the people.
The biggest story of all the above-mentioned automobile companies belongs to the Russian AvtoVAZ. This is undoubtedly connected with the creation of a national car in the USSR. In 1966, an agreement was signed to begin work on the project, and the Italian brand Fiat came to the rescue.
In 1969, the plant in Tolyatti began producing the first models of the famous Zhiguli. And in 1977, the first Lada Niva was assembled for the first time.
A strong impetus for the company was cooperation with Renault-Nissan. The company's line has been greatly updated and engine technology has been modernized.
Lada Granta
As of February, it had sold an impressive 13,067 units.
The value for money of this machine is very strong. For RUB 699,900. you can get:
— motors with cast iron cylinders;
— four-speed automatic transmission;
— ground clearance by 165-198 mm;
— four body modifications;
— available auto parts.
The disadvantages include:
— no power steering;
— lack of armrests;
— budget interior trim.
So we have covered the best-selling models of 2024, there are many new features and technologies ahead. We will monitor the development of these and other well-known models.