საქართველოში 2024 წლის პირველ ნახევარში მართვის მოწმობა დაახლოებით 3,5 ათასმა ადამიანმა მიიღო.
შსს-ს ინფორმაციით, 1 იანვრიდან 30 ივნისის ჩათვლით, ახალი უფლებების მფლობელთა რაოდენობამ 3461 შეადგინა, აქედან 2966 საქართველოს მოქალაქეა, დანარჩენი უცხოელები და მოქალაქეობის არმქონე პირები.
ქვეყანაში მართვის მოწმობის აღება შესაძლებელია 16 წლიდან. ამ ასაკში ნებადართულია მოპედის, კვადროციკლისა და ტრიციკლის მართვის მოწმობის აღება. 17 წლის ასაკიდან შესაძლებელია 125 კუბურ სანტიმეტრზე ნაკლები მოცულობის ძრავის მოტოციკლის, მსუბუქი ავტომობილის (მგზავრების გადაყვანის ან ტაქსით მუშაობის უფლების გარეშე) და ტრაქტორის მართვის მოწმობის აღება.
2024 წლის პირველ ექვს თვეში 19 16 წლის და 132 17 წლის მოზარდმა პირველი ლიცენზია მიიღო. საქართველოში ახალი მძღოლების საერთო რაოდენობაში ქალები დომინირებენ: ექვს თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში მოწმობა 2229-მა ქალმა მიიღო, მათ შორის ყველაზე ახალგაზრდა 17 წლის, ხოლო უფროსი 70 წლის.

In Georgia, about 3.5 thousand people received driver's licenses in the first half of 2024.
From January 1 to June 30, the number of new license holders was 3,461, of which 2,966 were Georgian citizens, and the rest were foreigners and stateless persons, according to the Ministry of Internal Affairs.
A driver's license in the country can be obtained from the age of 16. At this age, it is allowed to apply for a license to drive a moped, ATV, and tricycle. From the age of 17, it is possible to obtain a license to drive a motorcycle with an engine capacity of less than 125 cubic centimeters, a passenger car (without the right to carry passengers and work as a taxi) and a tractor.
In the first six months of 2024, 19 teenagers aged 16 and 132 people aged 17 received their first license. Women predominate in the total number of new drivers in Georgia: 2,229 women have obtained their licenses in six months, the youngest of whom is 17 years old and the oldest is 70 years old.