რა ელის საავტომობილო ინდუსტრიას 2025 წელს?
ამ პოსტში ჩვენ განვიხილავთ ავტოინდუსტრიის რამდენიმე სფეროს, რომლებიც ცვლილებებს განიცდიან მომავალ წელს.
ეკონომიკა
გლობალური კრიზისი ავტო ინდუსტრიაში
ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში ცნობილი გახდა, რომ უმსხვილესი საავტომობილო კომპანიები მიმართავენ სერიოზულ დანაზოგებს, პერსონალის შემცირებას და ქარხნების დახურვას.
მაგალითად, ცნობილია, რომ Nissan-მა სექტემბრის კვარტალში თავისი სამუშაო ძალის 6% შეამცირა. დირექტორმა მაკოდო უჩიტამ კომპანიის მენეჯმენტის ხელფასების შემცირებაზეც ისაუბრა.
Audi-ს მოგება რეკორდულ დაბალ დონეზე დაეცა. კომპანიამ შემოსავალი 91%-ით შეამცირა. შემზარავი ცვლილებები დათვლილია 2023-2024 წლების მე-3 კვარტლის წლიურ პერიოდში. გერმანული საავტომობილო კონცერნი დაახლოებით 4,5 ათასი მუშის გათავისუფლებას აპირებს.
ანალოგიურად შემცირდა სხვა კომპანიის მოგების დონეც.
გერმანიის კომპანიებმა — BMW-მ წინა 2023 წელთან შედარებით 16% დაკარგა. კონცერნმა წარმოების მოცულობა 541 ათას ერთეულამდე შეამცირა.
Stellantis Corporation (იტალიურ-ამერიკული კომპანია, რომელიც აერთიანებს Fiat-Chrysler-სა და Peugeot-Citroen-ს) განიცდის ცვლილებებს — კომპანიის აქციები დაეცა 41%-ით, შემოსავალი დაეცა 33 მილიარდ ევრომდე, გაყიდვები შემცირდა 20%-ით.
გაფიცვები გერმანიაში
ერთ-ერთი აქცია ოსნაბრიუკში გაიმართა, სადაც ყველაზე დიდი რისკის ზონაში მდებარე კომპანიაა განთავსებული. ღონისძიებას, რომელიც ორგანიზებას უწევს პროფკავშირ IG Metall-ს, 250 ადამიანი დაესწრო. მათ შეუერთდნენ BMW-ს და ავტომობილების კომპონენტების უმსხვილესი გერმანული მწარმოებლის Bosch-ის მუშები, რომლებიც ასევე განიცდიან სირთულეებს მის პროდუქტებზე მოთხოვნის შემცირების გამო.
ფოლკსვაგენის მენეჯმენტის გადაწყვეტილების ფონზე დახუროს მინიმუმ სამი ქარხანა გერმანიაში და გაათავისუფლოს ათიათასობით სამუშაო ადგილი, გერმანული საავტომობილო კონცერნის თანამშრომლებმა მოაწყეს გაფიცვების სერია.
ამრიგად, ღირს შემდეგი დასკვნების გაკეთება.
ევროპული ბრენდები სერიოზულ კონკურენციას გაუწევენ ჩინელ მწარმოებლებს. ევროპაში ავტომობილების გაყიდვები მნიშვნელოვნად შემცირდება.
მრეწველობა
ჩინეთში უცხოური ავტომობილების ბრენდების გაყიდვების შემცირება გამოწვეულია ადგილობრივი მოსახლეობის მზარდი ინტერესით ეროვნული მწარმოებლების პროდუქციის მიმართ. ეს განსაკუთრებით შეინიშნება ელექტრომობილების ბაზარზე, რომლის განვითარებისა და წარმოებისთვის ჩინეთის მთავრობა აქტიურად უჭერს მხარს ფინანსურ მხარდაჭერას.
ასე რომ, 2024 წელს ჩინეთმა გამოყო 230 მილიარდი დოლარი, აღსანიშნავია, რომ ეს თანხა არ შეიცავს ინფორმაციას ადგილობრივ შვილობილი კომპანიებისთვის გაწეული დახმარების შესახებ, რომლებმაც დიდი ინვესტიცია განახორციელეს ელექტრომობილების წარმოებაში. ასევე არ არის გათვალისწინებული ბატარეის წარმოების მონაცემები.
CATL, ბატარეების წამყვანი მწარმოებელი, გლობალური ბაზრის დაახლოებით მესამედით, გავრცელებული ინფორმაციით, გასულ წელს 809 მილიონი დოლარი გამოიმუშავა.
ჩინეთი მსოფლიოში ერთ-ერთი უდიდესი ინდუსტრიული ცენტრია, ქვეყანაში ასევე იწარმოება მრავალი ევროპული მანქანა, რაც, რა თქმა უნდა, გავლენას ახდენს მთელი საავტომობილო სამყაროს ინდუსტრიულ და ეკონომიკურ მასშტაბებზე.

Что ждёт автомобильную промышленность в 2025?
В этом посте рассмотрим несколько отраслей автопрома, которые будут претерпевать изменения в грядущем году.
Экономика
Мировой кризис в автопроме
В последние несколько месяцев стало известно о том, что крупнейшие компании по производству автомобилей прибегают к серьезной экономии, сокращении кадров и закрытию заводов.
Так, например, сообщается, что Nissan сократил 6% коллектива в сентябрьском квартале. Директор, Макодо Учита также сказал об уменьшении заработной платы руководства компании.
Рекордно низко упала прибыль Audi. Компания уменьшила свои доходы на 91%. Ужасающие изменения рассчитаны в годовом отрезке 3 квартала 2023-2024. Немецкий автомобильный концерн собирается сократить около 4,5 тысячи работников.
Аналогично сократился уровень прибыли и у другой компании из Германии — BMW потерял 16% в сравнении с прошедшим 2023 годом. Концерн сократил объем производства до 541 тыс. единиц.
Корпорация Stellantis (итальяно-американская компания, объединяющая Fiat-Chrysler и Peugeot-Citroen) претерпевает изменения — акции компании упали на 41%, выручка сократилась до €33 млрд., продажи сократились на 20%.
Забастовки в Германии
Одна из акций прошла в Оснабрюке, где расположена компания, находящаяся в зоне наибольшего риска. В мероприятии, организованном профсоюзом IG Metall, приняли участие 250 человек. К ним присоединились работники BMW и крупнейшего немецкого производителя автокомпонентов Bosch, который также испытывает трудности из-за снижения спроса на свои изделия.
В условиях решения руководства Volkswagen о закрытии как минимум трех заводов в Германии и сокращении десятков тысяч рабочих мест, сотрудники немецкого автомобильного концерна организовали ряд забастовок.
Таким образом стоит сделать следующие выводы.
Европейские марки будут серьезно конкурировать с китайскими производителями. Будет заметно снижены продажи автомобилей в Европе.
Промышленность
Снижение объемов продаж иностранных марок автомобилей в Китае связано с растущим интересом местных жителей к продукции национальных производителей. Особенно это наблюдается на рынке электромобилей, для разработки и выпуска которых китайское правительство активно предоставляет финансовую поддержку.
Так в 2024 году Китай выделил $230 млрд. Примечательно, что в эту сумму не включены сведения о помощи, предоставленной местным филиалам, которые вложили значительные средства в компании, занимающиеся производством электромобилей. Также не рассматриваются данные о производстве аккумуляторов.
Согласно имеющимся данным, компания CATL, являющаяся ведущим производителем аккумуляторов и занимающая примерно треть глобального рынка, в прошлом году заработала 809 миллионов долларов.
Китай — один из самых крупных промышленных центров мира, на территории страны производятся и многие европейские автомобили, что безусловно сказывается на промышленных и экономических масштабах всего автомира.